Terárium

Neboli insektárium. Dostatečný prostor je pro strašilky velice důležitý, protože pokud nemají místo ke svleku, mohou hynout. Obecně se dá říct, že výška terária by měla být 3x vyšší (minimálně aspoň 2x) než délka těla strašilky, šířku a délku volíme podle počtu jedinců. Také bychom měli přihlédnout i k aktivitě různých strašilek, protože některé se celé dny zdržují třeba jen na jednom míste a nepotřebují tolik prostoru a některé po teráriu doslova pobíhají. Musíme však brát v potaz, že pokud je terárium přeplněné, strašilky do sebe mohou strkat a shodit tak právě svlékajicí se, což poté obvykle končí smrtí; proto raději volíme větší prostory, abychom tomuto předcházeli.

Vybavení terária
Mně se osobně nejvíce osvědčilo následujicí rozvržení: jako podklad kuchyňské utěrky pro zadržení vlhka (v případě suchomilných druhů není potřeba, ale ulehčuje to však úklid); nahoře přes celý strop síťku, nebo pletivo pro snadné svlékání strašilek; a do plastové krabičky s vodou a malinkým otvorem zapichuji stonek s listy. Žádné větvičky nepřidávám (když jsem je totiž přidávala, stávalo se mi, že strašilky se zavěsily moc nízko a nebyly pak schopné svleku a uhynuly - tohle však platí hlavně u křehkých druhů. Větvičky naopak někdy mohou dobře vyplňovat prostor terária a strašilky na sebe nejsou potom tak namačkané. Já se jim však už i tak vyhýbám.)
Terárium, které je takto snadno zařížené se nazývá "hygienické", naproti němu stojí terárium "estetické". Estetické terárium má vypadat co nejlépe, to tedy znamená, že jako podklad je použitý substrát, jsou přidané větve, barevné folie na stěny atd. (některé druhy však substrát opravdu potřebují kvůli kladení vajíček). Estetická terária své opodstatnění bezesporu mají a stávají se z nich vkusné doplňky do domu, nebo bytu. Jejich údržba je však těžší i co se týče vybírání vajíček ze substrátu.
 
Vlhkost x větrání:
Nedá se obecně říct jaké terárium je vhodné, protože každému druhu vyhovuje něco jiného. Některý vyžaduje dobré odvětraní, některý zase velkou vlhkost a některé druhy oboje. V případě nutnosti dobrého odvětrání, je nejlepší mít otvor v teráriu ze shora a z jedné strany - to zaručí ideální cirkulaci vzduchu. Pokud potřebujeme dosáhnout vysoké vlhkosti, můžeme otvory zmenšit, ale tím nastává samozřejmě i riziko plísní. Je tedy důležité najít určitý kompromis. 
Sama jsem měla párkrát dobrou vůli, že jsem chtěla strašilkám dopřát co nejlepší větrání, ale tím se rapidně snížila vlhkost v teráriu a strašilky začaly mít problémy se svlekem (viz článek Regenerace). Je tedy opravdu důležité se na odvětrání tolik nevázat a raději strašilky často vyklízet, abychom předešli plísním. Pro hlídání vlhkosti si doporučuji pořídit vlhkoměr.

Materiál
Terárium může být z několika druhů materiálů, nejčastěji se užívá skla, lamino/OSB desek a plastu. Plexisklo opravdu nedoporučuji, protože pod vlivem vlhka se kroutí! Výhoda plastu, lamina a OSB desek je, že si jej můžete sami opracovat. Taktéž můžeme využít konstrukce a síťoviny, ale některé strašilky se slabou síťovinou mohou prokousat, je tedy lepší používat kovové pletivo. Já osobně nejčastěji používám plastové boxy, protože užívám rack systému.
Ráda bych ještě promluvila o fauna boxech, které jsou často bezdůvodně opovrhované, ale doopravdy mohou dobře sloužit pro nymfy, nebo drobné druhy strašilek. Jen je velmi důležité vybrat takové, které nemají moc velké škvíry na větrání, aby strašilky neutekly. Výhoda fauna boxů je v jejich lehké váze a jejich praktičnosti: jsou snadno přístupné, dají se zakoupit v podstatě v každém zverimexu, nebo chovatelských potřebách.


Pokud máte jakékoliv otázky k teráriím, určitě se mě nebojte zkontaktovat na lyria@email.cz.