Obecné info

Název: Řád "strašilky" se v latině nazývá Phasmotodea; v angličtině se nejčastěji setkáme s názvem stick insect ("větvičkový hmyz"), můžeme ale narazit i na walking stick ("chodicí větvička"), stick-bugs ("větvičkoví brouci") a phasmid. Lupenitky se nazývají leaf insect ("listový hmyz"). 
Při hledání na cizích stránkách se nám můžou hodit i tyto názvy: (die) Gespenstschrecken ("strašidelní duchové", německy); wandelande takken ("chodicí větvičky", holandsky); phasmes ("hůkový hmyz", francouzsky), Kummitussirkat ("hmyzí duchové", finsky).

RozšířeníStrašilky žijí v tropických a subtropických oblastí. Geograficky nejbližší a nejčastější druh je Bacillus rossius (Španělsko, Francie, Itálie, Balkán)
 

Pakobylky x lupenitky x strašilky

Základy chovu

Strašilky jsou velmi nenáročné a to i z finanční stránky, díky tomu to jsou úžasné zvířátka i pro děti. Stačí jim k životu pouze tři faktory: voda, potrava a prostor. Nějaké druhy vyžadují i čtvrtý faktor a to vlhkost.
 
  1. Vodu jim zajištujeme pomocí rozprašovače, který stříkáme na stěny terária a i na samotné strašilky. Pro vlhkomilné druhy tím zajištujeme i potřebnou vlhkost.
  2. Jako potrava jim stačí listy. Každý druh strašilky má však jiné požadavky, nějaké požírají třeba jen kapradiny. Je nutné jim dávat pravidelně čerstvou potravu, jinak je možné, že si začnou okusovat nohy a tykadla. Nepodávejte zeleninu, nebo piškoty; strašilky si možná kousnou, ale nutričně to pro ně nemá žádnou hodnotu.
  3. Prostor je velmi důležitý kvůli svleku, protože strašilky rostou za pomocí svlíkání staré kůže. Obecně se tedy dá říct, že terárium by mělo být 3x vyšší než strašilka má v těle.